Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Upamiętnili legendy kolarstwa

Ponad stu uczestników, wspólnie z Burmistrzem Prudnika, pokonało w sobotę 23 kwietnia br. trasę VII Turystycznego Rajdu Rowerowego, prowadzącą po malowniczych zakątkach Prudnika i okolic.

Wydarzeniu corocznie przyświeca motto: „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”. Odbywający się na wiosnę, zapoczątkowany w roku 2016 rajd, stanowi okazję do upamiętnienia postaci oraz sportowych dokonań patronujących mu dwóch wielkich osobowości prudnickiego i polskiego sportu.
Jednocześnie tradycyjnie oficjalnie otwiera on prudnicki sezon rowerowy. Niezmiennie od początku, celem rajdu pozostaje też popularyzacja turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi Prudnickiej oraz Gór Opawskich.
Wydarzenie - tradycyjnie organizowane przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku, we współpracy z PTTK Prudnik - Oddziałem Sudetów Wschodnich - ma zatem charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.

W tym roku w sposób szczególny wspominano zmarłego tragicznie na początku października ub.r. Franciszka Surmińskiego, który jako wciąż czynny sportowo nestor prudnickiego kolarstwa, towarzyszył uczestnikom wszystkich poprzednich sześciu edycji rajdu.
W krótkim przemówieniu poprzedzającym start imprezy, Burmistrz Prudnika - Grzegorz Zawiślak podkreślał, że tegoroczna, już VII edycja rajdu, „(...) to pierwszy raz, kiedy jedziemy w tę trasę bez ikony Prudnika - Franciszka Surmińskiego”. Następnie zebrani przed zabytkową altaną w prudnickim Parku Miejskim chwilą ciszy uczcili pamięć obu patronów rajdu, jak i wszystkich innych lokalnych pasjonatów kolarstwa, których nie ma już z nami.
Otwierając sobotnie wydarzenie, Grzegorz Zawiślak doceniał także dobrą, jak zwykle, frekwencję i szeroki przekrój wiekowy uczestników - od dzieci do seniorów. Podkreślając jednocześnie, że wszyscy oni są „młodzi duchem", zachęcał przy tym zebranych do propagowania rajdu wśród znajomych, by jak najwięcej osób brało w nim udział, aktywnie spędzając czas.

Wzorem lat ubiegłych, VII Turystyczny Rajd Rowerowy wystartował z Parku Miejskiego w Prudniku, a jego metę wyznaczono na błoniach klasztornych przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie. Szczęśliwie, pogoda - po raz kolejny - dopisała, pozwalając cieszyć się słońcem i podziwiać atrakcyjne krajobrazy pogranicza.
Uczestnicy - wśród których byli zarówno mieszkańcy Gminy Prudnik oraz sąsiednich miejscowości (m.in. Głuchołazy, Biała), jak i przyjezdni z całego regionu (w tym z: Opola, Kędzierzyna-Koźla,  Brzegu, Niemodlina, Nysy, Korfantowa, Rzymkowic), a nawet z Gliwic - mieli do pokonania malowniczą, ale miejscami także wymagającą trasę, o długości około 24,5 km.
Biegła ona z Prudnika, kolejno do Moszczanki i Wieszczyny, następnie - przecinając granicę - w stronę czeskiego Jindrichova, skąd kierowała się na powrót do Polski, zmierzając do Dębowca i prowadząc ostatecznie do mety przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.

Brak opisu obrazka

Interaktywna mapa trasy VII Turystycznego Rajdu Rowerowego dostępna jest w serwisie Wikiloc.

Na mecie na wszystkich czekał już rodzinny piknik i wiele atrakcji. Wśród tych kulinarnych, możliwość uraczenia się wyborną grochówką, samodzielnie upieczoną na ognisku kiełbasą, czy degustacji wybranego rodzaju znakomitej kawy z ekspresu od jednego z wiodących producentów tego sprzętu.
Można było również wziąć udział w prowadzonych przez instruktorów prudnickiego PTTK konkurencjach sprawnościowych: rzutach do tarczy, slalomie na hulajnodze, czy przeciąganiu opony na linie. Warto było podjąć wysiłek, bo na zwycięzców rywalizacji czekały atrakcyjne upominki, w postaci m.in. akcesoriów turystycznych oraz gadżetów promocyjnych Gminy Prudnik.
Była również okazja do odwiedzenia stoiska informacyjnego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, miasteczka ruchu drogowego dla dzieci. czy obejrzenia z bliska wnętrza policyjnego radiowozu.

VII Turystyczny Rajd Rowerowy objęły patronatem medialnym: TVP3 Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Radio Park FM, Tygodnik Prudnicki / terazprudnik.pl, Gazeta Prudnik24, Portal Turystyczny Góry Opawskie.

Materiał o rajdzie w TVP3 Opole:

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy wspomogli organizację tego wydarzenia. Szczególne zaangażowanie po raz kolejny okazali przewodnicy z Klubu Turystyki Rowerowej PTTK Prudnik. To grupa energicznych i przyjaznych osób, które prowadzą uczestników rajdu po trasie, ubarwiając czas licznymi ciekawostkami i jednocześnie czuwając nad bezpieczeństwem rowerzystów.

Za wspólnie spędzony czas dziękujemy również wszystkim uczestnikom, licząc na ponowne spotkanie już za rok.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Zdjęcia z rajdu są dostępne także na stronie ASiP na Facebooku:

Wersja XML