Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Spotkanie z twórcami polsko-czeskiego tomiku poetyckiego

W środę 8 grudnia br., w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja polsko-czeskiego tomiku poezji pt. „Nábřeží nón / Nabrzeże non”, autorstwa Františka Všetički, w przekładzie Wojciecha Ossolińskiego.

Publikacja została wydana przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku, w ramach realizowanego przez nią projektu pn. „Z poezją na Ty!”. 
Spotkanie autorskie z udziałem obu poetów prowadziła dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, dr Sylwia Gawłowska.
František Všetička oraz Wojciech Ossoliński z humorem i dystansem opowiadali m.in. o kulisach powstania publikacji, oraz o swojej wieloletniej przyjaźni i twórczości.
Agencja Sportu i Promocji w Prudniku przygotowała dla uczestników promocji bezpłatne egzemplarze tomiku oraz upominki.
Gratulacje i podziękowania na ręce autorów złożyli: Wiceburmistrz Prudnika - Jarosław Szóstka i Dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku - Małgorzata Halek.

Na tom „Nábřeží nón / Nabrzeże non” składa się 70 wierszy: 35 oryginalnych czeskich tekstów oraz ich polskie przekłady. Z uwagi na swoją formę poetycką, wszystkie utwory są nonami. Nona to dziewięciowersowa strofa, z pierwotnym układem rymów: abababccb, powstała we Włoszech, na przełomie XIII-XIV w.
Jak mówi Wojciech Ossoliński, współautor tomiku poetyckiego „Nábřeží nón/Nabrzeże non”, dla niego praca nad tekstami stanowiła wyzwanie:
- Szukanie słów, wejście w melodię, szukanie takich rozwiązań, które potrafiłyby sprostać wymogowi układu rymów, jaki stawia nona. Ostatnie wersy zmuszają do poetyckiej ekwilibrystyki. Zdawałoby się, że mają być czymś w rodzaju podsumowania, puenty. Jak to zrobić, kiedy sama zmiana rymu, jakby wymusza na tłumaczącym, ale też i piszącym, szukanie słowa, które by korespondowało z wcześniejszym zapisem i historią, która się tam dzieje? Jest to niesamowite ćwiczenie umysłu. A poza tym, tworzą się nowe treści, którymi się później ktoś może zachwycić - wyjaśnia współautor publikacji.

Tomik i jego autorów komplementowała dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury:
- Bardzo się cieszę, że mogliśmy gościć w Prudniku znakomitych artystów słowa, panów Františka Všetičkę i Wojciecha Ossolińskiego, którzy opublikowali niezwykle interesującą książkę, zatytułowaną „Nabrzeże non”. Jest to książka, która pokazuje siłę języka, siłę poezji. Książka, której język otwiera rozmaite znaczenia - podsumowała spotkanie dr Sylwia Gawłowska.
- Polecam, zwłaszcza osobom które interesują się literaturą, interesują się formalizmem w zakresie poezji - bo książka ta prezentuje nony, formy wiersza które są nieoczywiste, rzadko spotykane. I warto tę próbę dwóch poetów zobaczyć, przeczytać i doświadczyć jej - rekomenduje publikację dyrektor POK. 

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Projekt „Z poezją na Ty” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”, za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregion Pradziad.

Brak opisu obrazka

Wersja XML